Google Tarama Hatalarını Düzeltme


Google Tarama Hatalarını DüzeltmeArama motorları, web sitenizi tarama yaparken, bir çok web sitenizdeki dosyayı tarayabilir. Bu sebebden dolayı robots dosyasına, bir takım ufak kodlar yazarak arama motorlarının o kısmı engellemesini  talimatlarını verebiliriz.  Her web sitesinde,  tasarım aşamsından sonra, belirli bir süre sonrasında, web sitenizin arama motorları taramasından sonra, bir takım URL hataları oluşturabilir. Bu hataları küçümserseniz, arkasından ciddi sorunlar getirebilir.
 
Arama motorlarının siteniz üzerinde, sitenizin post sayısı harinde bir çok materyali taradığı için bu hataları alabilirsiniz. URL hataları bahsettiğimiz gibi aşırı ilgilenilmezse, ilerliyen zamanlarda size çok sorun çıkartacaktır.
 

Tarama hatalarını Düzeltmek için;

https://www.google.com/webmasters/tools/crawl-errors?hl=tr&siteUrl= site adresine girdiğinizde ekrana gelicek olan, ekranda URL hataların bölümün de, öncelikle seçim ekranında, 25 satır olan yeri  500 satır olarak seçip, seçme butonlarında indirme sekmesine tıklayıp, İndirme biçiminde, CSV ve Google dökümen(XML) olarak indirme seçenegi sağlayacaktır.
 
 
EXEL olarak aldığınız dökümanı Notepad ya benzeri araçlara atarak, aşağıdaki kodu, Robots.txt dosyasına, eklediğinizde webmaster tools bölümünden robots dosyasını güncellemeniz gerekmektedir. Akabinde 1 hafta içerisinde yani 7 iş günü içerisinde robots dosyasını engelleyecektir.